התפתחות החיים בכדור הארץ

בטח לא פעם שאלתם את עצמכם מאיפה באנו, מי יצר אותנו? האם אנחנו הישות היחידה ביקום? והתרנגולת, האם הייתה ביצה לפני שהפכה לתרנגולת? או שהייתה תרנגולת שהטילה ביצה?

התשובה היא די קצרה והיא שאנחנו לא באמת יודעים איך הופיעו החיים על פני כדור הארץ אבל בזכות נפלאות המדע אנחנו כן יכולים לשער איך הכל קרה והתיאוריה הפופולרית ביותר היא המפץ הגדול. לפי התאוריה הפיזיקלית המפץ הגדול התרחש לפני כ-13.8 מיליארד שנים ונחשב לאירוע שבו היקום החל להתקיים כפי שאנחנו מכירים היום, אפשר להגיד שזאת הנקודה שבה הכל התחיל.

בואו נחשוב על זה כעל תינוק, לפני שהוא התחיל להתפתח בבטן הוא בעצם לא באמת קיים, אין לו מרחב ואין לו זמן. כך גם היה היקום לפני המפץ הגדול, הכל היה סטטי, לא היה מרחב, לא היה זמן ולא היה כלום.

מדענים רבים מתארים את המפץ הגדול כלידת היקום, הנקודה הספציפית שבה הזמן נוצר והכל התחיל. אנשי המדע התאורטי מתארים את המפץ הגדול כפיצוץ בגלקסיה שיצר תנועה של חומר ואנרגיה.

ואיך כל זה קשור אלינו?

בעקבות הפיצוץ נוצר החומר והאנרגיה, דברים התחילו לנוע ממקום למקום החומר והאנרגיה החלו להיקשר זה לזה במבנים משונים שיצרו אטומים ומולקולות. האטום הוא החלקיק הקטן ביותר ביקום, כל כך קטן שבלתי אפשרי לחלק אותו. כשאטום א’ נקשר לאטום ב’ נוצרת מולקולה. האטומים והמולקולות מתקיימים בכל היקום, בכדור הארץ ובכל חומר דומם או חי.

בכוכב הלכת שנקרא כדור הארץ קרה משהו יוצא דופן, האטומים והמולקולות הצליחו להיקשר זה בזה למבנים מורכבים שהפכו למולקולות בעלות יכולת שכפול ותגובה כימית. מולקולות אלו נקראות RNA וידועות גם כאנזימים (ה- RNA הוא קיצור ל-Ribonucleic Acid ובעברית רנ”א – חומצה ריבונוקליאית). הרנ”א הוא בעצם חלבון המזרז תהליכים כימיים ביצורים חיים ובעל יכולת שעתוק מידע גנטי.

המולקולות החלו לשכפל את עצמן ולהיקשר זו בזו למבנים רב תאים המוכרים בשמם DNA (ה-DNA הוא קיצור ל- Deoxyribonucleic Acid ובעברית דנ”א – מייצג חומצה דאוקסיריבונוקלאית). הדנ”א היא מולקולה ענקית שמורכבת מחומצות גרעין במבנה של סליל ובזכות ההרנ”א היא מכילה את כל המידע הגנטי הדרוש כדי לקיים כל אורגניזם חי, מבקטריות ועד לבני האדם.

העדויות שמצאו אנשי המדע מראות שהחיים הראשונים שהופיעו בכדור הארץ היו יצורים חד תאים וכמו שזה נשמע, חיים בעלי תא יחיד המוכרים לנו כחיידקים.

ולאחר כמיליארד שנים מהמפץ הופיעו גם היצורים הרב תאים שמתחלקים לממלכת הפטריות והצומח. היצורים הרב תאים החלו לשנות את סביבתם בכך שהם מפרישים חומרים שונים כגון פחמן וחמצן שגרמו לעלייה בקצב האבולוציה והופעה של זנים חדשים.

כל התהליך הזה קרה באופן איטי מאוד ואורגני לחלוטין וגם לאחר מיליארדי שנים מהמפץ הגדול האורגניזם לא הפסיק והמשיך להתפתח ונוצרו מינים רבים כגון זוחלים, דגים עופות ושאר ממלכת החיות. האבולוציה לא הפסיקה שם והמשיכה להתפתח עד האדם הראשון ממין ההומו-סאפיינפס ועד היום.

נסכם שמאז בריאת האדם קיימים החיידקים, או בעצם מאז בריאת כדור הארץ קיימים החיידקים. אנחנו צריכים אותם כדי להמשיך להתקיים ולהתפתח והם כאן כדי להישאר.

כתיבת תגובה