מה הם חיידקים? פעילות חיידקית בגוף האדם

כשאתם שומעים את המילה חיידקים, זה לא נדיר לדמיין המוני חיידקים מיקרוסקופיים מאיימים לגרום לך ולכל הסובבים אותך לחלות. אנו חיים בעולם מלא בסבונים אנטיביוטיים, גרמופובים (אנשים עם פוביה לחיידקים), והורים שממהרים לתת אנטיביוטיקה בסימן הקטן ביותר של זיהום.

השפעת הבקטריות על גופינו

עם זאת, זהו רק חצי מהסיפור…

חיידקים הם אורגניזמים חד-תאיים שעולים על התאים בגופנו ביחס של 1.3:1, אך הם לא קיימים רק על מנת לגרום לכולנו לחלות.

הגוף האנושי מלא ב"חיידקים פתוגניים" (חיידקים פתוגניים – חיידקים מעוררי מחלות הנמצאים בפלורת המעי כדוגמת: חיידקי הקולי, סלמונלה, שיגלה ועוד) ו"חיידקים טובים" התורמים לאיזון החיידקים המזיקים במעיים ובפה. ושמירה על איזון נכון היא חלק הכרחי בבריאות הכללית. כנראה ששמעתם על המושג "חיידקים טובים" המכונים "פרוביוטיקה" – מילה שנזרקת לאוויר רבות בחנויות מזון בריאות ובקרב עולם הכושר.

מה הם חיידקים טובים?

חיידקים טובים הם למעשה קבוצה של מיקרואורגניזמים ללא כוונה רעה לגופנו. לעתים קרובות הם מוגדרים כפרוביוטיקה והם משפיעים רק על המארח שלהם (במקרה הזה, בני אדם) באופן מועיל. המיקרואורגניזמים הללו מספקים לנו חומרים מזינים וגם עוזרים לנו להגן על גופנו מפני זיהומים!

היכן נמצאים החיידקים בגוף?

התשובה המהירה היא…בכל מקום. אך במציאות, חיידקים בגוף מרוכזים בשלושה מקומות: בפה, על העור ובמעי. הם יכולים להימצא במקומות אחרים, אך אלו יותר נפוצים ויותר שווה לחקור אותם. למעשה, הערכות מראות כי 3/4 מהפעילות במערכת החיסונית במעיים ובמערכת העיכול, אשר לאחרונה משכה תשומת לב מחודשת במערכת העיכול, במיוחד ביחס לשמירה על בריאותנו. לא זאת בלבד, אלא גם יש אמונה רבה בכך שחיידקים במעיים אף יכולים להשפיע על המטבוליזם, רמות ההורמונים ומצב הרוח!

האירוע המרכזי – חיידקים במערכת העיכול

המעי האנושי הוא בית למגוון רחב של מיקרואורגניזמים, רובם נהנים מטמפרטורה אידאלית, רמת חומצות ואספקת חומרי מזון לגוף האנושי. היתרונות של חיידקים במערכת העיכול הם חשובים מאד. בלעדיהם, אנו לא נוכל לעכל את האוכל, לסנתז ויטמינים חיוניים מסוימים, לספוג מים ולהדוף חיידקים מסויימים שלעתים רבות מנסים לתקוף את המעי שלנו. חלק מחיידקי המעי החשובים ביותר כוללים לקטובצילי ( Lactobacilli), ביפידובקטריום (Bifidobacterium) וקולובקטר (Caulobacter).

בקיבה ובמערכת העיכול, החיידקים הפתוגניים הנפוצים ביותר כוללים ביניהם סלמונלה, קלוסטרידיום (Clostridium) ואי-קולי. הרעלת מזון היא כנראה הסימפטום הנפוץ ביותר של חיידקי מעי רעים שלוקחים שליטה, אך אם יש לכם מספיק חיידקים מועילים בקיבה שלכם, אתם אמורים להתאושש מכך במהרה.

בסופו של יום, אם אתם רוצים להגן על הבריאות ואיכות החיים של גופכם, עליכם להתחיל עם קיבתכם. שמירת האיזון במאבק החיצוני בין חיידקים "טובים" ו"רעים" הוא מסע לכל החיים, אך הוא חשוב מאד!

כתיבת תגובה

שינוי גודל גופנים